Blog používateľa admin_ds

Mladí chcú robiť, keď nie doma, tak vonku

    Už niekoľko rokov chodím za prácou do zahraničia. Tak rozdiel medzi prácou na Slovensku a v Nemecku je ten, že tam vonku pracujem menej hodín a za viacej peňazí. Začínal som ako umývač riadu a teraz robím obsluhu pri stoloch v reštaurácii. Mám solídneho zamestnávateľa, ktorý za mňa  riadne platí odvody. Pokiaľ sa vratiš každý rok (robím cez letnú a zimnú sezónu) k predchadzájucemu zamestnávatelovi, automaticky ti zvýši plat.

Slovenčina

Mnohí sa pýtajú, prečo sme tu. Kto je Demokratická strana?

Mnohí sa pýtajú, prečo sme tu. Kto je Demokratická strana? O ktorú Demokratickú stranu vlastne ide? Čo má spoločné s SDKÚ- DS apod. Odpoveď znie, nič! Zrejme sa na DS-ku ako samostatnú stranu, už zabudlo. Čiastočne za to možu aj moji predchodcovia...Po všetkých tých "turbulenciách" okolo značky, keď sa im nakoniec podarilo zachrániť vlastnú Demokratickú stranu, ako samostatný politický a právny subjekt, stratili chuť bojovať. Stali sa skor ochrancami značky a jej tradícií. Doc.

Slovenčina

Federálna pohraničná a pobrežná stráž

Väčšina dôležitých udalostí na európskom kontinente v ostatnom čase opakovane vyvolávala kritiku u občanov EÚ na adresu fungovania jej inštitúcií. Politici na národnej úrovni, rôzni komentátori a bloggeri vyjadrujú nespokojnosť s pomalosťou reakcie, polovičatými riešeniami a najmä nejednotným konaním jednotlivých členských štátov. Ukazuje sa, že pre daľšie prežitie EÚ bude rozhodujúce to, akým spôsobom bude reagovať na globálne výzvy, ktoré sa nachádzajú za geografickými a mentálnymi hranicami v ktorých sa únia pôvodne zadefinovala.

Slovenčina

Ivan Palúch (* 20. jún 1940 – † 3. júl 2015)

Pred pár dňami vstúpil do gálerie večnej filmovej slávy známy slovenský herec Ivan Palúch.

Ivan Palúch bol mimoriadne talentovaný herec, ako aj osobnosť so silnou vnútornou integritou. Už v dobe pred rokom ´89, keď na zachovanie status quo v profesii sa oplatilo vážiť slová, bol Ivan známy svojimi občianskymi postojmi a kritikou komunistického režimu. Napriek tomu, že tieto jeho postoje mali za následok obmedzovanie jeho hereckej kariéry zo strany "vrchnosti".

Slovenčina

Značka? Aj. Najmä však – hodnoty

  Keď sa vtedajší predseda Demokratickej strany Ľudovít Kaník a časť vedenia DS rozhodli zlúčiť stranu s SDKÚ, strana sa rozdelila: na zástancov a odporcov zlúčenia a tiež na oportunistov. A keď prichádzalo na lámanie chleba, bolo už jasné aj spoluiniciátorom z SDKÚ, že to bude nezmyselný krok – ale kolobežka už bola rozbehnutá (t. j. zlúčenie v SDKÚ verejne schválené). Na mimoriadnom „zlučovacom kongrese“ DS atmosféra bola značne napätá: oportunisti ostali radšej doma (čakajúc, ako to dopadne), ostatní delegáti sme sa navzájom presviedčali, opakovali argumenty za a proti.

Slovenčina

Za týmto všetkým sú ľudia?

Od roku 2008 riešia všetky slovenské vlády a odborné „kruhy“ krízu, fiškálne opatrenia, konsolidáciu…. Ako jeden z najväčších príjemcov pomoci zo zdrojov z EÚ dostávame „grátis“ miliardy eur, ale používame ich často veľmi iracionálne a nehospodárne. Chválime sa novými pracovnými miestami, ale naši lacní, a pritom spoľahliví, ľudia len „skrutkujú“ autá, televízory, kompresory a pod. Každá vláda sa hrdí dosiahnutými makroekonomickými úspechmi, čísla sú vraj stále lepšie. Žijeme vo svete mobilných aplikácií, biotechu, podporujeme IT, výskum, vývoj ……

Slovenčina

Máme po 25 rokoch od Nežnej revolúcie na Slovensku demokraciu?

Po zrušení článku 4. ústavy socialistického Československa (o vedúcej úlohe komunistickej strany)  sme sa v roku 1989 vybrali cestou parlamentnej demokracie s nádejou, že si svojich politických predstaviteľov budú vyberať občania a im predovšetkým sa budú títo za svoje činy zodpovedať. Došlo však k degenerácii parlamentnej demokracie na partokraciu v tej najodpudivejšej forme. V parlamente často nemáme zástupcov, ktorých si vo voľbách vybrali občania. Sú to ľudia, vybraní úzkou skupinou straníckych bossov, disponujúcich vo svojej strane absolútnou mocou.

Slovenčina